Dron Transportowy Griff 300

 

Griff 300 jest elektrycznym wielowirnikowcem opracowanym oraz wyprodukowanym przez norweską firmę GRIFF Aviation. Maszyna posiada wyjątkowo duży udźwig wynoszący prawie 225 kg, przy masie wynoszącej 75 kg. Czas lotu szacowany jest, w zależności od masy ładunku, od 30 do nawet 45 minut, dlatego wykorzystanie drona w praktyce jest bardzo szerokie. Potrafi przemieścić ciężki załadunek, na stosunkową dużą odległość. Może być przydatny zarówno dla wojska, służb mundurowych, jak i służb ratowniczych.

Dron został certyfikowany przez FAA (Federalną Administrację Lotnictwa) i EASA (Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego). To właśnie uzyskanie tych dwóch certyfikatów było priorytetem firmy na późniejszą komercjalizację bezzałogowca na rynek europejski i amerykański. GRIFF Aviation jest więc pierwszą firmą na świecie, która będzie mogła sprzedawać komercyjne drony z obydwoma certyfikatami lotniczymi.

Leif Johan Holland, CEO GRIFF Aviation podaje, że Griff 300 jest dopiero początkiem przygody w dziedzinie dronów transportowych. Następny dron, którego firma ma w planach wyprodukować, ma w założeniu przenosić ładunek sięgający nawet 800 kg. Dron, mimo swoich rozmiarów i osiągów, wciąż pozostaje prostą w obsłudze maszyną, którą prawie każdy operator byłby w stanie bezproblemowo obsłużyć. Firma Griff Aviation jest bardzo optymistycznie nastawiona do produkcji przyszłych dronów transportowych. Twórcy mówią wprost o rewolucji w lotnictwie, zwłaszcza jeśli chodzi o drony transportowe.

GRIFF Aviation wywodzi się z innej norweskiej firmy  – Magic Air, która zajmowała się profesjonalnym filmowaniem z perspektywy lotu ptaka. Na początku 2016 roku została powołana Magic Innovation – siostrzana firma Magic Air, która miała zająć się tylko projektowaniem i produkcją profesjonalnych dronów. Ostatecznie bezzałogowce stworzone przez Magic Innovation są wprowadzane na rynek pod inną marką – GRIFF Aviation.

źródło: dronelife.com

Share This