Intel Drony

 

Super Bowl to bez wątpienia jedno z najhuczniejszych wydarzeń na świecie. Super Bowl to nie tylko walka o mistrzostwo ligi NFL, ale również przepotężna machina komercyjna, na którą patrzy praktycznie cała Ameryka. Reklamy i występny muzyków na żywo w przerwie meczu są tematami dyskusji jeszcze kilka dni po samych rozgrywkach.

W tym roku Super Bowl był nietypowy także z technologicznego punktu widzenia. Po raz pierwszy imprezie towarzyszył pokaz świetlny z użyciem dronów. Zsynchronizowany ze sobą rój 300 dronów Intela „tańczył” na niebie tworząc niezwykły spektakl w tle występu Lady Gagi.

Logo PEPSI z dronów Intela podczas Super Bowl 2017

Drony Intela – logo Pepsi podczas Super Bowl 2017

„Lady Gaga i zespół kreatywny Super Bowl chcieli zrealizować coś niezwykłego. Udało nam się połączyć innowacyjność Intela w dziedzinie dronów z talentem artystki, co zaowocowało wyjątkowym spektaklem” – powiedział Josh Walden, wiceprezes i dyrektor generalny działu nowych technologii w firmie Intel. „Potencjał dronów Intel Shooting Star jest ogromny. Mamy nadzieję, że pokaz zainspiruje innych dyrektorów artystycznych, twórców i innowatorów do zastosowania tych urządzeń w niespotykany dotąd sposób” – dodaje Josh Walden.

Pokaz był możliwy dzięki wykorzystaniu dronów nowej generacji. Każda z konstrukcji waży zaledwie 280g i może utrzymać się w powietrzu przez 20 minut. Minimalna bezpieczna odległość między poszczególnymi dronami to 1,5 m. Bezpieczny start i lądowanie tak dużej ilości dronów na raz możliwe są dzięki specjalnym algorytmom, które planują i optymalizują trajektorię dronów w zależności od ich aktualnego stanu (poziom naładowania akumulatorów, sygnał GPS itd.)

Dron Intel® Shooting Star™

To nie pierwszy raz, kiedy Intel stworzył pokaz stosując zsynchronizowaną formację dronów. W ubiegłym roku Intel pobił rekord Guinessa w synchronicznym locie największej liczby dronów. Wówczas sto wielowirnikowców latało nad płytą portu lotniczego Ahrenlohe położonego 2 km od Tornesch w Niemczech. Drony wykonywały synchroniczny pokaz do V Symfonii Beethovena wykonywanej przez orkiestrę na płycie lotniska.

Oczywiście 300 dronów, to całkiem dużo, ale pamiętajmy, że odbyły się już testy roju składającego się z 500 „pikseli”. Więcej informacji na temat Shooting Star pokazano w poniższym materiale:

Więcej informacji a na temat pokazu w przerwie Pepsi Zero Sugar Super Bowl można znaleźć na stronie www.pepsihalftime.com.

Share This